>>>ENG<<<

ExchangeAbility is the project that enriches the international experience of students by organizing events indicating problems and methods for solving them. Thanks to the project, students become more aware and empathetic. Students with disabilities are given an opportunity to experience the international and intercultural atmosphere associated with the exchange programmes, wich might later encourage them to take part in exchange programs.

Aims:

• Increase the participation of students with disabilities in mobility programmes.

• Make ESN an accessible organisation.
For more information: http://exchangeability.eu/

 

>>>PL<<<

 

Wyjazd na wymianę zagraniczną na dłuższy okres czasu może okazać się bardzo trudnym zadaniem dla młodego człowieka, który musi stawić czoła nowemu środowisku, obcemu językowi i nieznanej kulturze. Co więcej, takie doświadczenie może być nawet cięższe dla osoby niepełnosprawnej, która dodatkowo musi przezwyciężyć stereotypy i przyzwyczaić się do niedostosowanego do jej potrzeb środowiska. Mając na uwadze wcześniej wymienione trudności, ESN stworzył projekt ExchangeAbility. Jego głównym celem jest pomoc studentom niepełnosprawnym, poprzez uświadomienie społeczności lokalnych o ich problemach i życiu, mapowanie uczelni oraz odpowiednio ukierunkowaną promocję wymiany w ramach programu Erasmus+.

Jedną z przyczyn powstania projektu był niski odsetek mobilności wśród osób niepełnosprawnych. Według danych Komisji Europejskiej, podczas roku akademickiego 2009/10 tylko 230 studentów niepełnosprawnych otrzymało stypendium na wymianę w ramach programu Erasmus+. To stanowi 0,14% wszystkich studentów programu. Pomimo zauważalnego wzrostu, ta liczba wciąż pozostaje dość niska.   

 

Więcej informacji: https://www.esn.pl/pl/exchangeability